Найкращим пам’ятником для померлої людини є світла і добра пам’ять про нього. Проте, доглянута, прибрана могила, красивий і чистий пам’ятник також свідчить про те, що про покійного пам’ятають, тужать про нього, що він залишається в серці рідних і близьких. Для надгробків, пам’ятних стел використовуються різні за характеристиками матеріали. Пам’ятники з мармуру, граніту виглядають дуже багато. Їх замовляють родичі покійного не з марнославства і бажання підкреслити свої матеріальні можливості, а з того, що служать вони довго, не руйнуються швидко через дощ, морозу або сонця.

Доглядати за пам’ятником вашого померлого родича потрібно буде не одному поколінню, якщо тільки в сім’ї існують міцні сімейні зв’язки і повагу до покійним. Перший час вам буде потрібно тільки час від часу протирати поверхні від пилу, від забруднень. Досить для цього використовувати вологу ганчірку. Але навіть натуральний камінь не настільки є статичною, щоб не зазнавати зміни з часом. На наших кладовищах багато дерев, які затіняють територію, через це повітря і земля зазвичай вологі. Це не може не впливати на граніт або мармур, наскільки міцними вони б не були. Природно, з часом позначаться морози або палюче сонце, якщо пам’ятник знаходиться не в тіні. Зручно, що зараз є спеціальні захисні засоби і технології, завдяки яким пам’ятник буде доглянутим довгий час. Є кошти з біозахисними і водовідштовхувальними властивостями, препарати для захисту кольору. Можна скористатися допомогою фахівців від ПП «Чорний Тюльпан» м. Тернопіль , які очистять камінь від забруднення, проведуть його оновлення, завдадуть поліруючий засіб, повернуть блиск поверхні.

Врахуйте, мармур більш схильний до дії вологи, доглядати за ним потрібно ретельніше. Якщо вибирати пам’ятник з цього матеріалу, слід подбати про його захист з перших днів встановлення. Потрібно простежити, щоб поверхня була дуже добре відшліфована і відполірована. Сильні забруднення на мармурі змиваються мильним розчином — не можна застосовувати чистячі засоби побутової хімії, якими ви миєте ванни, плитку на кухні. Іноді при фарбуванні огорожі або лавки фарба може потрапити і на пам’ятник, її можна зняти простим розчинником, але дуже обережно — від розчинника мармур трохи стемніє. Мармур має властивість вбирати жир, ганчірка, яким він миється, повинна бути чистою. Ви можете для захисту натерти мармуровий пам’ятник спеціальним воском, але робити це необхідно регулярно.

Засіб для реставрації портретів: Відновлення малюнків на пам’ятнику
Засіб для захисту пам’ятників: Гідрофобне покриття малюнків на граніті
Щоб за пам’ятником було легше доглядати, його поверхня довше була блискучою, вибирайте виріб з граніту. Він більш стійкий до вологи, низьким або високим температурам. Але врахуйте, що і на граніті можуть виникнути подряпини або відколи, тому потрібно бути обережним при установці пам’ятника, при догляді за територією могилки. Тріщини на граніті дуже небезпечні, адже в них потрапляє вода, яка взимку буде замерзати і руйнувати камінь, потрібно закласти пошкодження спеціальною шпаклівкою. Можна покрити поверхню захисним засобом, це зручно буде зробити за допомогою валика, тампона. Коли забираєте замовлений пам’ятник з майстерні, прослідкуйте, щоб була нанесена якісна поліроль, вона повинна бути призначена саме для граніту. Як показує досвід, від чого може зіпсуватися вид каменю — це від будь-якого масла, якихось хімічних засобів, які не призначені для такого матеріалу.

Ви можете оновити навіть дуже старий пам’ятник з граніту або мармуру, спеціальні засоби очистять його, повернуть блиск. Багато дуже старі надгробки, через вологість, заростають поступово мохом. У магазині можна купити спеціальний засіб у ПП «Чорний Тюльпан» м. Тернопіль, розвести його і застосовувати по інструкції. Таким засобом можна почистити від цвілі і моху і пам’ятник, і плитку навколо могили. Якщо є якісь питання, їх можна задати тим, хто займається виготовленням пам’ятників — ми ж знаємо про камені багато корисної інформації, та й досвід роботи має значення.