В якості сировини для виготовлення пам’ятника з натурального каменю найчастіше вибирають граніт. Це не випадково. Перше тай найголовніше, що потрібно знати про гранітному пам’ятнику: це найбільш довговічне і надійне надгробок. Властивості граніту такі, що пам’ятник з нього здатний простояти на призначеному йому місці багато сотень років без видимих змін. Граніт прекрасно витримує  механічний вплив, та погодні катаклізми, та вплив вологи, і зміну пор року. Можна сказати, що з усіх поширених матеріалів для виготовлення пам’ятників, включаючи сучасні, штучні, граніт та раніше залишається самим міцним.
Граніт для виготовлення пам’ятників

Граніт відноситься до природних каменів твердих порід. Його родовища широко поширені на планеті. Граніт, який використовується потім для виготовлення пам’ятників, може бути видобутий в Україні, в Казахстані, в Росії, в Китаї. Залежно від місця видобутку один сорт граніту буде трохи відрізнятися від іншого за фізико-хімічними характеристиками та досить сильно — по зернистості ьа забарвленням. Багато хто звик вважати граніт «нудним» каменем, по пам’яті орієнтуючись на одну-дві найбільш поширені забарвлення. Насправді видів граніту безліч, та колірна палітра його дуже широка — це і є однорідним-чорний, та чорно-білий,  червоно-сірий камені, а також всілякі поєднання з багряними, помаранчевими, рожевими, фіолетовими квітами.

Заготовки для пам’ятників з граніту різних кольорів
Багатьох хвилює питання якості граніту в майстернях. Це цілком резонно: тут може бути багато підводних каменів. По-перше, майстерня повинна мати сертифікатами на яке використовується в ній сировину. У сертифікатах вказується склад та фізико-хімічні властивості граніту. Це важлива інформація, оскільки є досить натуральних каменів, які зовні з гранітом дуже схожі: наприклад, сиенит. На вигляд він мало відрізняється від граніту, але властивості у нього інші. Він менш міцний та вбирає більше води (а значить, схильний до руйнування при настанні морозів). Ознайомитися з сертифікатами в майстерні потрібно для того, щоб переконатися у відповідності мінерального складу сировини мінеральним складом граніту.
По-друге, навіть натуральний і справжній граніт може мати ряд дефектів. Найпоширеніші з них — це нерівномірне забарвлення, відколи, тріщини. Граніт складається з декількох компонентів і зазвичай буває строкатим, зернистим. Але якщо в рівномірному «зерні» зустрічаються великі плями контрастного кольору — це вже не дуже добра ознака. Значить, в цих місцях характер породи інший, і ніхто не гарантує, що при перепаді температури чи інших впливах цей шматочок НЕ викришиться з готового виробу. Що ж стосується відколів і тріщин, які з’являються при видобутку, транспортуванні або обробці граніту, то для того, щоб переконатися в їх відсутності, можна застосувати кілька простих способів. Можна намочити камінь і почекати трохи або присипати поверхню легким порошком типу крохмалю — вода або пил заб’ються в тріщини та зроблять їх видимими.
Виготовлення гранітного пам’ятника

Після того, як гранітну брилу добули з надр та розпиляли на слябів, ці заготовки у вигляді плоских брусів потрібно обробити. Їх шліфують, полірують, а іноді — навпаки, обробляють хімічним способом, щоб досягти ефекту штучної «состаренности». Після цього гранітні плити надходять в майстерні, де з ними починають працювати майстри, що займаються, власне, виготовленням пам’ятників.
Так як гранітний слябів є прямокутником, найчастіше та надгробок з граніту роблять на основі прямокутної форми. Можна фігурно оформити край або вирізати кромку, навіть обробити її орнаментом. Крім того, ви можете замовити нанесення ручного гравірування безпосередньо на гранітну плиту: це самий довговічний вид зображення. Правда, ручна обробка граніту досить трудомістка,та це відповідним чином позначиться на вартості готового виробу. Тому частіше для розміщення зображення або тексту на гранітному пам’ятнику використовують окремі таблички або комп’ютерну гравіювання (це актуально в разі, якщо ви вибрали пам’ятник з однотонного і відполірованого до гладкості граніту).
Переваги та недоліки граніту

З усього сказаного вище вже зрозуміло основна перевага граніту як матеріалу для пам’ятника: це його неперевершена міцність. Таке надгробок ставиться один раз та назавжди навіть без спеціального догляду. Якщо ж хоча б раз на рік проводити нескладні процедури по догляду, естетичні достоїнства пам’ятника будуть піднесені в найбільш виграшному світлі та не зблякнуть навіть через десятиліття. А такими перевагами граніт володіє повною мірою. Гранітний надгробок — завжди солідне, серйозне. Воно навіть не вимагає якихось особливих прикрас або химерною обробки: це може бути проста прямокутна стела або надгробна плита. Серед гранітних пам’ятників, виготовлених за індивідуальним замовленням, часто зустрічаються навіть просто необроблені (точніше, мають вигляд необроблених) кам’яні брили. Такий пам’ятник виглядає природно та благородно, особливо в оточенні квітів і зелені або на кам’яному цоколі.
До відносних недоліків гранітних надгробків можна зарахувати те, що вони порівняно важкі. Такий пам’ятник вимагає добре підготовленого грунту, бажано — якісного цоколя, а також певного майстерності при установці. Правда, це в деякій мірі компенсується тим, що міцні пам’ятники з граніту не потребують надмірної акуратності при транспортуванні. Друга обставина, яка часто утримує від того, щоб замовити гранітний пам’ятник, — це його ціна. Звичайно, надгробок з натурального каменю коштує дорожче пам’ятника з полімерграніта або кам’яної крихти. Але це той випадок, коли має сенс заплатити більше один раз, щоб уникнути додаткових витрат у майбутньому. Якісно виготовлений і встановлений пам’ятник з граніту не вимагатиме ні ремонту, ні заміни.